poniedziałek, 17 lutego 2014

Ile czasu zajmuje nauczenie się języka duńskiego?

No właśnie - jak długo trzeba uczyć się duńskiego, żeby się go nauczyć? Trudno powiedzieć, bo każdy gdzie indziej postawi granicę pomiędzy tym czy zna jakiś język, czy też nie. Można go znać w stopniu słabym, średnim, bardzo dobrym, a jest i wiele stanów pośrednich. Ale żeby móc się jako tako porozumieć, porozmawiać o podstawowych sprawach, zrobić zakupy i jeszcze samodzielnie zacząć czytać prasę czy książki, nie trzeba wcale wiele czasu. Przykładowo - jeden z podstawowych podręczników do języka duńskiego dla początkujących, "Aktivt dansk", ma 25 lekcji. Każda zawiera nowe słownictwo, zwroty, nowe zagadnienia gramatyczne, zasady wymowy, ćwiczenia z mówienia, czytania, pisania i słuchania. Po ukończeniu podręcznika znamy już wszystkie czasy występujące w języku duńskim, odmianę przymiotników i zaimków oraz podstawowe słownictwo związane z typowymi sytuacjami komunikacyjnymi. Można oczywiście pracować bez podręcznika lub wykorzystywać inne materiały (jest ich sporo), ale dla tego wywodu przyjmijmy, że korzystamy właśnie z "Aktivt dansk".

Kopenhaga
Ile czasu zajmuje przerobienie tych 25 lekcji? Tu już bywa różnie, bo zależy to od wielu czynników, takich jak łatwość uczenia się języków, pracowitość i ambicja, czas samodzielnej nauki itp. Rekordzistka, którą poznałam, uporała się z podręcznikiem w jeden weekend, pracując nad nim od rana do wieczora. Najczęściej jednak w mojej praktyce uczenia, gdy pracowałam właśnie z tym podręcznikiem, zajmowało to ok. 30-60 spotkań po 90 minut. Ta duża rozpiętość wynika z tego, że przy uczniach, którzy sami dużo pracowali w domu i powtarzali materiał, można było wprowadzać prawie na każdym spotkaniu nowe zagadnienia, więc dodając jeszcze kilka lekcji okolicznościowych (np. o świętach), powtórek i testów, jeśli uczeń sobie takie życzył, było to 30 spotkań. Często jednak taka prędkość może przerażać, więc poświęcaliśmy więcej czasu na powtórki, ćwiczenia, gry językowe, pracę z innymi materiałami utrwalającymi i poszerzającymi materiał podręcznikowy, dlatego też liczba spotkań potrzebna na opanowanie podstaw była większa. Zwłaszcza jeśli kurs był ukierunkowany na pracę w konkretnym zawodzie w Danii, wtedy dodatkowo poszerzaliśmy materiał o słownictwo i zwroty związane z danym zawodem. W przypadku większych trudności z wymową czy rozumieniem ze słuchu, również na to poświęcaliśmy więcej czasu. Nie każdy w końcu jest geniuszem językowym, ale każdy przy włożeniu odpowiedniego czasu i wysiłku jest się w stanie języka nauczyć.

Jeśli chodzi o czas mierzony kalendarzem, to oczywiście wszystko zależy od częstotliwości zajęć. Jeśli odbywają się codziennie, to można nauczyć się i w miesiąc, jeśli raz w tygodniu, to nauka podstaw zajmie prawie rok albo i dłużej. Więc podstawowe pytanie brzmi - jak szybko chcesz się języka nauczyć i ile czasu możesz na to poświęcić?

Małgorzata Zielińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz